Miniature 3PDT toggle switch featuring a round lever actuator and solder lug termination. This panel-mount switch with threaded bushing offers an ON-None-ON configuration and a 5A at 250VAC/28VDC rating. It boasts 9 terminals arranged in 3 rows with a 4.83mm spacing, a 10.67mm lever length, and a 6.5mm round panel cutout. Operating temperature range is -30°C to 85°C with an electrical life of 100,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Round Lever |
| Termination Style | Solder Lug |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Body Orientation | Straight |
| Actuator Length (mm) | 10.67 |
| Product Length (mm) | 12.7 |
| Product Depth (mm) | 16.51 |
| Product Height (mm) | 34.65 |
| Body Length (mm) | 12.7 |
| Body Depth (mm) | 16.51 |
| Body Height (mm) | 10.54 |
| Bushing Length (mm) | 9.5 |
| Terminal Length (mm) | 3.94 |
| Terminal Pitch (mm) | 4.7 |
| Number of Rows | 3 |
| Row Spacing (mm) | 4.83 |
| Number of Terminals | 9 |
| Size Type | Miniature |
| Panel Cutout Dimensions (mm) | 6.5(Round) |
| Pole Throw Configuration | 3PDT |
| Switch Configuration | ON None ON |
| Max Current Rating | 5@120VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 63HW9 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |