This 2.5uH toroid power choke features a 20% tolerance and is designed for high-current applications with a maximum DC current of 15A and a maximum DC resistance of 5mΩ. The choke is constructed with a radial lead style and has a product length and depth of 21mm and 11mm, respectively. The operating temperature range is not specified.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Choke |
| Technology | Toroid |
| Inductance | 2.5uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 15A |
| Max DC Resistance | 5Ohm |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 21mm |
| Product Depth | 11mm |
| Height | 21mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |