Wirewound ceramic chip inductor provides 20 nH nominal inductance in a 0402 (1005 metric) surface-mount body. The 0402CS series uses a ceramic core and is characterized for RF applications with typical Q values of 52 at 900 MHz and 53 at 1.7 GHz for the 20 nH value. The device has a 3.00 GHz minimum self-resonant frequency, 0.25 ohm maximum DC resistance, and 420 mA reference Irms for a 15°C rise. Operation is specified from -40°C to +125°C ambient with a +140°C maximum part temperature.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft 0402CS-20NX_LU datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Inductance | 20nH |
| Inductance measurement frequency | 250MHz |
| Available tolerance | 2, 3, 5% |
| Typical inductance at 900 MHz | 20.7nH |
| Typical Q at 900 MHz | 52 |
| Typical inductance at 1.7 GHz | 23.66nH |
| Typical Q at 1.7 GHz | 53 |
| Self-resonant frequency minimum | 3.00GHz |
| DC resistance maximum | 0.25Ohm |
| Irms reference current | 420mA |
| Core material | Ceramic |
| Ambient operating temperature | -40 to +125°C |
| Maximum part temperature | +140°C |
| Temperature coefficient of inductance | +25 to +125ppm/°C |
| Moisture sensitivity level | MSL 1 |
| Weight | 0.8 to 1.0mg |
| Package size | 0402 / 1005 metric |
| Overall length maximum | 1.19mm |
| Overall width maximum | 0.64mm |
| Overall height maximum | 0.66mm |
Download the complete datasheet for Coilcraft 0402CS-20NX_LU to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Coilcraft 0402CS-20NX_LU
Application note for a 900 MHz ISM band LNA design using the NXP BGU7005, featuring circuit simulations, PCB layout, bill of materials, and performance test results.