The AE512PJB103MSH is a 10uH wirewound ferrite inductor from Coilcraft. It has a tolerance of 20% and a maximum DC current of 1.4A. The inductor's inductance decreases by 30% at its maximum saturation current of 2.5A. It has a minimum self resonant frequency of 26MHz and a maximum DC resistance of 0.1 ohms. The inductor is available in a 2424 case size with a product length and depth of 6.08mm and a height of 3.6mm. It operates over a temperature range of -55 to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.4(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 2.5(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.1Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 26MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |