
SONNENSCHEIN GF12014YF Rechargeable Battery, Dryfit, Single Cell, Lead Acid, 14 Ah, 12 V, Screw Post
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sonnenschein GF12014YF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacity | 14ah |
| Chemistry/Technology | Lead Acid |
| Depth | 76mm |
| Height | 167mm |
| Max Charge Current | 200A |
| Mount | Screw |
| Output Voltage | 12V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Termination | Screw |
| Weight | 6kg |
| Width | 181mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sonnenschein GF12014YF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
