The BFC2 370 GC821 is a 820pF film capacitor with a DC rated voltage of 630VDC and an AC rated voltage of 220VAC. It features a tolerance of 5% and is constructed with a plastic rectangular can. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style and a terminal pitch of 5.08mm. It operates over a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BFC2 370 GC821 technical specifications.
| Capacitance | 820pF |
| Voltage | 630VDC|220VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 220VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Rectangular Can |
| Size | 7.2 X 3.5 X 8mm |
| Terminal Pitch | 5.08mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |