Allegro Microsystems ACS711KEXLT-31AB-T technical specifications.
| -3db Bandwidth | 100kHz |
| Accuracy | 5% |
| Bandwidth | 100kHz |
| Package/Case | WFQFN |
| Current Sensing | 31A |
| Frequency | 100kHz |
| Isolation Voltage | 100V |
| Linearity | 1% |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 5.5mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Response Time | 4.6us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensitivity | 45mV/A |