Allegro Microsystems ACS714LLCTR-20A-T technical specifications.
| Accuracy | 1.5% |
| Bandwidth | 80kHz |
| Package/Case | SOIC |
| Current Sensing | 20A |
| Frequency | 80kHz |
| Height | 1.75mm |
| Linearity | 1.5% |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 13mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 10mA |
| Radiation Hardening | No |
| Response Time | 3.5us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Sensitivity | 100mV/A |