
Micro-miniature tactile switch, SPST, N.O. configuration, featuring a gull wing termination style for surface mounting. Rated for 0.05A at 32VDC, with a 1VA power rating and a mechanical life of 100,000 cycles. Operating force is 4N, with an actuator length of 0.5mm. Operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C&K KMR241GULCLFS datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Button |
| Termination Style | Gull Wing |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Ground Terminal | Yes |
| Actuator Length (mm) | 0.5 |
| Product Length (mm) | 4.6 |
| Product Depth (mm) | 2.8 |
| Product Height (mm) | 1.9 |
| Body Length (mm) | 4.2 |
| Body Depth (mm) | 2.8 |
| Body Height (mm) | 1.4 |
| Terminal Length (mm) | 0.2 |
| Terminal Pitch (mm) | 1.61 |
| Row Spacing (mm) | 4.1 |
| Number of Terminals | 4 |
| Type | Micro-Miniature |
| Switch Configuration | N.O. |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Max Current Rating | 0.05@32VDCA |
| Max DC Voltage Rating | 32V |
| Max Power Rating | 1@32VDCVA |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Operating Force | 4N |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 63HW9 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for C&K KMR241GULCLFS to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.