The RTAP41S12M25NP is a 12-position SP12T rotary switch from C&K. It features a screwdriver shaft actuator style and a panel mount/through hole termination style. The switch has a maximum current rating of 0.02 and a maximum AC voltage rating of 25 volts. It can handle a maximum power rating of 0.5 watts and has an electrical life of 10,000 hours. The switch operates over a temperature range of -20°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Screwdriver Shaft |
| Pole Throw Configuration | SP12T |
| Max Current Rating | 0.02A |
| Max AC Voltage Rating | 25V |
| Max Power Rating | 0.5VA |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Angle of Throw | 30° |
| Number of Positions | 12 |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Panel Mount/Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |