
The Eaton DLS-R-3-1/2 is a 3.5A current rating terminal with a diameter of 0.81inch and a length of 5inch. It has a maximum AC voltage rating of 600V and a maximum DC voltage rating of 300V. The terminal is packaged individually in bulk and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 3.5A |
| Diameter | 0.81inch |
| Length | 5inch |
| Max Voltage Rating (AC) | 600V |
| Max Voltage Rating (DC) | 300V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | DLS-R |
| Termination | Clip |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Weight | 2.24oz |
| RoHS | Not Compliant |