The MLH500PSC02E is a sealed gage pressure sensor from Honeywell, operating within a pressure range of 0 to 500psi. It features an accuracy of ±0.5% and can withstand a maximum overload pressure of 5000psi. The device has a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius and can be powered with a supply voltage between 7 and 30 volts. The maximum supply current is 17mA. The sensor has an IP65 rating and is terminated with Hirschmann connectors.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH500PSC02E technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 500psi |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 5000psi |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 7V |
| Port Size | M12x1.5 |
| Electrical Termination | Hirschmann |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |