
This ceramic capacitor from Kyocera features a voltage rating of 25V and a ceramic dielectric material. It has a height of 1.8mm and is designed for surface mount applications. The capacitor is lead free and packaged in tape and reel with 1000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CTZ3S-05C-W1-PF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Ceramic |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 1.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.071inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.177inch |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CTZ, Kyocera |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.126inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CTZ3S-05C-W1-PF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.