Microchip AT89C52-24PI technical specifications.
| Access Time | 24us |
| Package/Case | PDIP |
| Core Architecture | 8051 |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 24MHz |
| Height | 5.59mm |
| Interface | UART, USART |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 52.6mm |
| Max Frequency | 24MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Memory Size | 8KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Through Hole |
| Number of I/Os | 32 |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 9 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 256B |
| Series | 89C |
| Width | 14.4mm |