Microchip ATMEGA329P-20AU technical specifications.
| Package/Case | A |
| Core Architecture | AVR |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Height | 1.05mm |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 14.1mm |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of I/Os | 54 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, LCD |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 2KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AVR® ATmega |
| Width | 14.1mm |