Microchip ATTINY85V-10PU technical specifications.
| Access Time | 10us |
| Package/Case | DIP |
| Core Architecture | AVR |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 8KB |
| Frequency | 10MHz |
| Height | 0.195inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.16mm |
| Max Frequency | 10MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 8KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Mount | Through Hole |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of I/Os | 6 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 512B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AVR® ATtiny |
| Termination | Through Hole |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 0.28inch |