Microchip DSPIC33FJ128MC706A-E/PT technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | dsPIC |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 40MHz |
| Interface | I2C, SPI, CAN, IrDA, UART, USART, LIN |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 40MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Memory Size | 128KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |