Microchip DSPIC33FJ64MC202-I/MM technical specifications.
| Package/Case | QFN |
| Core Architecture | dsPIC |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 64KB |
| Frequency | 40MHz |
| Height | 0.95mm |
| Interface | I2C, SPI, IrDA, UART, USART, LIN |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6mm |
| Max Frequency | 40MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 64KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of ADC Channels | 6 |
| Number of I/Os | 21 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 21 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 61 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, DMA |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 8KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | dsPIC33F |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 6mm |