Microchip PIC16F785-E/SS technical specifications.
| Access Time | 20us |
| Package/Case | SSOP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | RS-232, USB |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 3.5KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Programmable I/O | 17 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 67 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 128B |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 16F Series |