Microchip PIC16LF1906-I/SO technical specifications.
| Address Bus Width | 8b |
| Package/Case | SOIC |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Height | 0.093inch |
| Interface | USART, UART |
| Length | 0.704inch |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 14KB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 25 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, LCD |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 512B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| Supply Current | 300uA |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 0.295inch |