
8-bit RISC microcontroller featuring 40MHz operation and 32KB FLASH memory. This through-hole DIP-28 packaged IC offers 21 programmable I/O pins, 10 ADC channels, and multiple communication interfaces including I2C, SPI, and UART. Operating from 4.2V to 5.5V, it includes peripherals like POR, PWM, and a watchdog timer.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip PIC18F25J10-I/SP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 40us |
| Package/Case | DIP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 40MHz |
| Height | 0.15inch |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 35.56mm |
| Max Frequency | 40MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Mount | Through Hole |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of I/Os | 21 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 21 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 1KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 0.295inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip PIC18F25J10-I/SP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
