Microchip PIC18LF26K22-I/SP technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 64MHz |
| Height | 0.14inch |
| Interface | I2C, SPI, USART, UART |
| Length | 34.8mm |
| Max Frequency | 64MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 64KB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of ADC Channels | 17 |
| Number of I/Os | 24 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, HLVD |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 3896B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 0.29inch |