The Nichicon UKL Series 10uF 50V 10% Radial Aluminum Electrolytic Capacitor features a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a ripple current of 70mA and is RoHS compliant. The capacitor is available in a package quantity of 2000 and is packaged in tape and reel. It is a standard series aluminum electrolytic capacitor with a radial termination and a tolerance of 10%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon UKL1H100KDDANATD datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 11mm |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 70mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UKL |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon UKL1H100KDDANATD to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.