
This surface mount audio component has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is designed for use with a maximum supply current of 90mA and has a voltage rating of 3.6V. The component is lead free and has a self resonant frequency of 2.1kHz. It is available in a package quantity of 1000 and is packaged in tape and reel. The component has a depth of 4mm, height of 4mm, length of 8.5mm, and width of 8.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited SMT-0821-S-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 90mA |
| Depth | 4mm |
| Frequency | 2.1kHz |
| Height | 4mm |
| Input Current | 90mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.5mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 90mA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 90mA |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Self Resonant Frequency | 2.1kHz |
| Series | SMT |
| Shape | Square |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 3.6V |
| Width | 8.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited SMT-0821-S-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
