Renesas DF2117RVBG20IHV technical specifications.
| Package/Case | LFBGA |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | I2C, SCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Memory Size | 160KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 128 |
| Number of Programmable I/O | 128 |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |