Renesas DF70844AN80FPV technical specifications.
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 80MHz |
| Interface | I2C, SCI, EBI/EMI, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 80MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Min Supply Voltage | 3V |