
The DF71250AD50FAV is a 32-bit SuperH SH Tiny microcontroller from Renesas. It features 16KB of FLASH memory and 4KB of RAM. The device operates at a maximum frequency of 50MHz and has a maximum operating temperature of 85°C. It is supplied with a 5V voltage and is packaged in a BQFP. The microcontroller has 37 programmable I/Os and 8 timers/counters. It also includes peripherals such as a power-on reset, pulse-width modulation, and a watchdog timer.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas DF71250AD50FAV datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | BQFP |
| Data Bus Width | 32b |
| Interface | SCI |
| Max Frequency | 50MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 16KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 37 |
| Number of Programmable I/O | 37 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 4KB |
| Series | SuperH® SH Tiny |
| Watchdog Timer | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Renesas DF71250AD50FAV to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
