
4-bit CISC microcontroller featuring 10KB EPROM program memory and 592B RAM. This surface-mount device operates from 3.3V to 5.5V, with a maximum clock rate of 0.8 MHz. Housed in an 80-pin PQFP package with gull-wing leads, it offers 30 programmable I/Os and three timers. Operating temperature range is -20°C to 75°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas HD407L4818FSV datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFP |
| Package/Case | PQFP |
| Package Description | Plastic Quad Flat Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 80 |
| PCB | 80 |
| Package Length (mm) | 20 |
| Package Width (mm) | 14 |
| Package Height (mm) | 2.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 3.1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.8 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Family Name | HMCS400 |
| Data Bus Width | 4bit |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Maximum Clock Rate | 0.8MHz |
| Maximum CPU Frequency | 0.8MHz |
| Program Memory Type | EPROM |
| Program Memory Size | 10KB |
| RAM Size | 592B |
| Number of Programmable I/Os | 30 |
| Programmability | Yes |
| Number of Timers | 3 |
| CAN | 0 |
| I2C | 0 |
| SPI | 0 |
| Ethernet | 0 |
| UART | 0 |
| USART | 0 |
| USB | 0 |
| I2S | 0 |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Cage Code | SAN34 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Renesas HD407L4818FSV to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.