
This 240V 35A 4PDT power relay from Struthers-Dunn features a silver contact material and a screw termination. The relay has a coil resistance of 587 ohms and is rated for a maximum operating temperature of 50°C. It is also approved to UL standards. The relay is designed for panel mount applications and has a throw configuration of 4PDT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | UL |
| Coil Resistance | 587R |
| Coil Voltage (AC) | 240V |
| Contact Current Rating | 35A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 35A |
| Input Current | 25A |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| RoHS | Not Compliant |