
The 15R 5% Axial Through-Hole Fixed Resistor is a through-hole mounted component with a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C. It has a maximum power dissipation of 3W and is available in a package quantity of 1000 units per reel. This RoHS compliant resistor features a tolerance of 5% and is part of the RSS and CGS series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1624246-9 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Length | 0.591inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 15R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RSS, CGS |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1624246-9 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
