Advanced Power AP6N6R8ALJV technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Configuration | Single |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| RDS(on) Max @ VGS=10V | 6.8mΩ |
| Input Capacitance Min | 2100pF |
| Input Capacitance Max | 3360pF |