Advanced Power AP6NA3R3LI technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current @ Tc=25°C | 76A |
| Continuous Drain Current @ Tc=100°C | 48A |
| Pulsed Drain Current | 300A |
| Power Dissipation @ Tc=25°C | 125W |
| Power Dissipation @ Ta=25°C | 1.92W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 32.9mJ |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to 150°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 3.8°C/W |
| Thermal Resistance Junction-to-Ambient | 65°C/W |
| Drain-Source On-Resistance @ Vgs=10V, Id=40A | 3.3mΩ |
| Drain-Source On-Resistance @ Vgs=5V, Id=30A | 5.4mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 1 to 3V |
| Forward Transconductance | 100S |
| Drain-Source Leakage Current | 25µA |
| Input Capacitance | 3050 to 4880pF |