Advanced Thermal Solutions ATS-52325B-C1-R0 technical specifications.
| Package/Case | BGA |
| Color | Blue |
| Depth | 32.5mm |
| Height | 7.5mm |
| Height Off Base | 0.295inch |
| Length | 32.5mm |
| Material | Aluminium |
| Mount | Adhesive |
| Package Cooled | BGA |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | maxiFLOW |
| Shape | Square, Fins |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow (100 LFM) | 5.9°C/W |
| Type | Passive |
| Width | 1.28inch |