Advanced Thermal Solutions ATS-61375D-C1-R0 technical specifications.
| Body Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Depth | 37.5mm |
| Finish | Anodized |
| Height | 9.5mm |
| Height Off Base | 0.374inch |
| Length | 37.5mm |
| Material | Aluminium |
| Mount | Clip |
| Package Cooled | BGA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | fanSINK, maxiGRIP |
| Shape | Square, Fins |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow (100 LFM) | 2.5°C/W |
| Type | Passive |
| Width | 1.476inch |