The ATS-61375R-C1-R0 is a stainless steel heat sink with an anodized finish, measuring 37.5mm in depth, 37.5mm in length, and 1.476inch in width. It has a height of 19.5mm and a height off base of 0.768inch. The heat sink is designed for clip mount and is packaged in bulk quantities. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant. The thermal resistance of the heat sink is 1.55°C/W at 100 LFM forced air flow.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Advanced Thermal Solutions ATS-61375R-C1-R0 technical specifications.
| Body Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Depth | 37.5mm |
| Finish | Anodized |
| Height | 19.5mm |
| Height Off Base | 0.768inch |
| Length | 37.5mm |
| Material | Aluminium |
| Mount | Clip |
| Package Cooled | BGA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | fanSINK, maxiGRIP |
| Shape | Square, Fins |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow (100 LFM) | 1.55°C/W |
| Type | Passive |
| Width | 1.476inch |