Advantech PDC-201-DC-AE technical specifications.
| Resolution Standard | UXGA |
| Display Size | 20.1in |
| Typical Brightness | 300cd/m2 |
| Viewing Angle | 178/178° |
| Input Connector | 15-pin D-sub |
| Pixel Format | 1600x1200Pixels |
| Monitor Type | TFT |
| Typical Contrast Ratio | 800:1 |
| Active Area | 408x306mm |
| Outline Dimensions | 453x353x162mm |
| Touchscreen | No |
| Dot Pitch | 0.255mm |
| Typical Power Consumption | 65W |