The ACS710KLATR-12CB-TMxx is a surface mount current sense amplifier from Allegro Microsystems. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is packaged in a SOIC W case with dimensions of 2.35mm height, 10.3mm length, and 7.5mm width. It can operate with a supply voltage between 3V and 5.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC W |
| Height | 2.35mm |
| Length | 10.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Width | 7.5mm |
| RoHS | Compliant |