
22AWG multi-conductor cable featuring two conductors made of copper. This cable utilizes PVC for both insulation and jacket materials, offering a temperature range of -20°C to 80°C. It has a 300VAC maximum voltage rating and a 4.1mm overall diameter. The cable is supplied on a 152.4m spool and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1172C SL002 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 500foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 2 |
| Number of Cores | 2 |
| Outside Diameter | 0.16inch |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Unshielded |
| Stranding | 7 x 30 |
| Voltage | 150V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 7.04lb |
| Wire/Cable Diameter | 4.1mm |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1172C SL002 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
