
10-conductor, 22AWG multi-conductor cable featuring stranded copper conductors, each with 7 strands of 30 AWG. Insulated with PVC and jacketed in PVC, this unshielded cable operates within a temperature range of -20°C to 80°C and is rated for 150V, with a voltage rating of 300V. Supplied on a 100-foot spool, this RoHS compliant cable is UL and CSA approved.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1180CSL005 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | 100 |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 10 |
| Number of Cores | 10 |
| Number of Strands | 7 |
| Outside Diameter | 0.26inch |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Unshielded |
| Stranding | 7 x 30 |
| Voltage | 150V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 4.41lb |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1180CSL005 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
