
12-conductor, 22AWG multi-conductor cable featuring stranded copper conductors, each with 7 strands of 30 AWG. Insulated with PVC and jacketed in PVC, this unshielded cable offers a 300V voltage rating and operates between -20°C and 80°C. The cable is supplied on a 100-foot spool, with a 0.28-inch outside diameter, and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1181CSL005 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | 100 |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 12 |
| Number of Cores | 12 |
| Number of Strands | 7 |
| Outside Diameter | 0.28inch |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Unshielded |
| Stranding | 7 x 30 |
| Voltage | 150V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 5.06lb |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1181CSL005 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.