
This shielded multi-conductor cable features 8 conductors with a 22AWG wire/cable gauge and a 300V voltage rating. It has a grey PVC jacket with a thickness of 0.032inch and a diameter of 5.84mm. The cable is designed for cable mounting and has a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -20°C. It meets UL and CSA approvals and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1298CSL001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Diameter | 0.234inch |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.032inch |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 1000foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 8 |
| Number of Cores | 8 |
| Outside Diameter | 5.84mm |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Shielded |
| Stranding | 7 x 30 |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 39.74lb |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1298CSL001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.