
This 12-conductor cable features 22AWG conductors with a grey PVC jacket and a shielded design. It has a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -20°C. The cable is UL and CSA approved and meets RoHS compliance standards. It is available on a spool and has a weight of 5.39lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | 100 |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 12 |
| Number of Cores | 12 |
| Number of Strands | 7 |
| Outside Diameter | 7.11mm |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Shielded |
| Stranding | 7 x 30 |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 5.39lb |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |