
This shielded multi-conductor cable from Alpha Wire features 12 conductors with a 22AWG wire/cable gauge and a maximum operating temperature of 80°C. The cable has a PVC jacket and insulation, with a minimum operating temperature of -20°C. It is RoHS compliant and meets UL and CSA approvals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1299/12CSL001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Diameter | 0.276inch |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.032inch |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 1000foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 12 |
| Number of Cores | 12 |
| Outside Diameter | 7.11mm |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Shielded |
| Stranding | 7 x 30 |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 54lb |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1299/12CSL001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.