
This 25-conductor shielded multi-conductor cable is manufactured by Alpha Wire and features a grey PVC jacket with a copper conductor material. The cable has an insulation diameter of 0.368inch and an insulation thickness of 0.032inch. It is rated for a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -20°C. The cable is RoHS compliant and has a voltage rating of 300V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1299/25CSL001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Diameter | 0.368inch |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.032inch |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 1000foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 25 |
| Number of Cores | 25 |
| Outside Diameter | 9.4mm |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Shielded |
| Stranding | 7 x 30 |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 100.53lb |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1299/25CSL001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
