ALPHA WIRE 1325C SL001 Multipair Unscreened Cable, Communication, Slate, 12 Pair, 22 AWG, 0.36 mm, 1000 ft, 304.8 m
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | UL, CSA |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Diameter | 0.41inch |
| Insulation Diameter | 0.414inch |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.035inch |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 1000foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 24 |
| Number of Pairs | 12 |
| Outside Diameter | 10.4mm |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Unshielded |
| Stranding | 7X30 |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 98.48lb |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Pair |
| RoHS | Compliant |