This 26AWG hook-up wire features a copper conductor and PVC insulation, with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in a 100ft length, packaged on a spool. The wire meets the specifications of MIL-W-16878E/1 and MIL-W-76B Type LW, series 1853.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 100 |
| Color | White, Orange |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Diameter | 0.039inch |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.01inch |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Cable |
| Outside Diameter | 0.99mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Spool |
| Series | MIL-W-16878E/1 and MIL-W-76B Type LW, 1853 |
| Stranding | 7 x 34 |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 1lb |
| Wire/Cable Gauge | 26AWG |
| Wire/Cable Type | Hook-Up |
| RoHS | Compliant |