This 600V hook-up wire features a 26AWG copper conductor and PVC insulation with a thickness of 0.01inch. The wire has an outside diameter of 0.96mm and is available in a 100foot length. It operates within a temperature range of -55°C to 105°C and is compliant with RoHS regulations. The wire is packaged on a spool and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 100 |
| Color | White, Violet |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Diameter | 0.039inch |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.01inch |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | External |
| Outside Diameter | 0.96mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MIL-W-16878E/1 and MIL-W-76B Type LW, 1853 |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Wire/Cable Gauge | 26AWG |
| Wire/Cable Type | Hook-Up |
| RoHS | Not Compliant |