This 20AWG hook-up wire features a PVC insulation with a diameter of 1.47mm and a thickness of 0.01inch. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The wire is rated for 600V and is compliant with RoHS regulations. It is available in a length of 1000foot and is packaged individually.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1856WB001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black, White |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Diameter | 0.058inch |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.01inch |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 1000foot |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | External |
| Outside Diameter | 1.47mm |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MIL-W-16878E/1 and MIL-W-76B Type LW, 1856 |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Wire/Cable Gauge | 20AWG |
| Wire/Cable Type | Hook-Up |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1856WB001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.