
18 AWG stranded hook-up wire featuring a red PVC insulation and jacket. Conductor material is copper with a 19 x 30 stranding configuration. Rated for 600V, it operates between -55°C and 105°C and boasts a UL VW-1 flammability rating. This RoHS compliant cable is supplied on a 100-foot spool.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1857/19 RD005 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 600 |
| Color | Red |
| Conductor Material | Copper |
| Flammability Rating | UL VW-1 |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Material | Polyvinyl |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 1 |
| Outside Diameter | 1.78mm |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MIL-W-16878E/1 |
| Stranding | 19 x 30 |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 4lb |
| Wire/Cable Diameter | 1.73mm |
| Wire/Cable Gauge | 18AWG |
| Wire/Cable Type | Hook-Up |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1857/19 RD005 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.