
This 4-conductor cable features 18AWG multi-conductor wire with a voltage rating of 300V and a length of 100foot. The cable has a PVC insulation diameter of 0.231inch and a thickness of 0.02inch, with a PVC jacket material. The operating temperature range is from -20°C to 80°C. The cable is unshielded and compliant with UL and CSA approvals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1898/4C-SL005 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | 100 |
| Color | Grey |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Diameter | 0.231inch |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.02inch |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 4 |
| Number of Cores | 4 |
| Number of Strands | 16 |
| Outside Diameter | 0.24inch |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Shielding | Unshielded |
| Stranding | 16 x 30 |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 3.58lb |
| Wire/Cable Gauge | 18AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1898/4C-SL005 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.